Sık Sorulan Sorular

AHŞAP PENCERENİN ÖMRÜ NE KADARDIR?
Ahşap pencerelerin de ömrü içinde yaşadığı şartlara bağlı olarak büyük değişkenlik göstermektedir. Mimarlık literatüründe ahşap yapı elemanları için 80 ila 100 yıl arası kullanım ömrünün göz önüne alındığını belirtebiliriz. Bunun yanında çevremizde bulunan kimi tarihi eserler, beş altı yüzyıl öncesinde yapılmış kapı, pencere vb ahşap yapı elemanları barındırmaktadır.
 

AHŞAP PENCERELERE BAKIM GEREKİR Mİ, HANGİ SIKLIKTA YAPILMALIDIR?
Piyasadaki birçok ürün "bakım istemez" sloganıyla sunulmaktadır. Oysa ahşap dışındaki yapı malzemelerinin tamamına yakını "bakım kabul etmez" demek daha doğrudur. Örneğin PVC pencereler için verilen ömür 20- 25 yıl arasıdır. Bakım yapmanıza gerek yoktur ancak 25 yıl sonra çöpe atmak durumunda kalırsınız.
Ahşap bakım gerektirir ama onu 100 yıl kullanabilirsiniz. Ahşap pencerenin bakım ihtiyacı pencerenin bulunduğu cepheye, dış iklim koşullarına göre farklılık gösterebilmekle beraber 4 ile 8 sene arasındadır.


AHŞAP PENCERELER YANGINA DAYANIKLI MIDIR?
Yangına tamamen dayanıklı bir malzeme (yanmaz) değildir, ancak genel kanının aksine ahşabın yangına direnci beton ve çelikten üstündür. Örneğin çelik yapı (çeliğin genleşme katsayısının yüksekliği nedeniyle) normal bir yangına çok kısa süre dayanabilmekte, yapı ikaz vermeden anında çökmektedir. Ahşabın ısı geçirmeme, kömürleşme özellikleri nedeniyle ahşap-karkas yapının büyük yangınlara ne kadar dayanabileceği kesin olarak hesaplanabilmekte ve yangına 30-90 dakika dayanabilecek şekilde tasarlanabilmektedir. Ahşabın yandıktan sonra bile bütünlüğünü korumaya devam etmesi, yangın esnasında zehirli gazlar çıkarmaması çoğu zaman hayat kurtarıcı özellikleridir.
 

AHŞAP PENCERELER HIRSIZLIK BAKIMINDAN GÜVENİLİR MİDİR?
Ahşap doğramayı kesmek veya kanadı kasadan ayırmak kolay değildir. Bu sorunu aşmak için ahşap dışındaki pencerelere üreticileri karmaşık mekanizmalar geliştirmeye çalışmaktadırlar. Oysa ahşap pencereler "doğal olarak" güvenlidirler.
 

AHŞABIN SAĞLIKLI OLDUĞU DOĞRU MU?
Ahşabın insan sağlığı için alternatiflerine göre daha uygun olmasının en önemli nedenlerini;

  • Bünyesindeki rutubeti verip alarak iç mekanda rutubeti dengelemesi ("nefes alması"),
  • Kullanım esnasında Formaldehit gibi zehirli maddeler yaymaması,
  • Yangın esnasında Dioksin gibi zehirli gazlar yaymaması,
  • Üstün ses ve ısı yalıtımı,
  • Psikolojik sıcaklığı,
  • olarak sayabiliriz.