Neden Ahşap Pencere?

Ahşap mükemmel bir yapı malzemesidir. Bilinenin aksine, diğer malzemelerle karşılaştırıldığında üstün mekanik özelliklere sahiptir. Ahşabın taşıma gücü, eğrilme ve bükülmeye direnci, ısı değişiklikleri ile boyut değiştirmemesi, onu pencere üretimi için en ideal malzeme yapmaktadır.


Ahşabın ısı yalıtımı özelliği çelikten 400 kat, alüminyumdan 1800 kat daha fazladır. Isının transferini engelleyen, havayla dolu hücreleri sayesinde alternatifi olan malzemelerden daha yüksek ısı yalıtımı sağlar. Mekândaki rutubeti emip, salarak bir tür nem düzenleyici görevi görür.


Ahşap ses yalıtımında da üstündür. Ses yalıtımı yüzeyin kütlesini temel alır. Ahşap, ses emilimi için idealdir, akseden sesleri ve gürültüyü emer.

Ahşap çevre dostudur. Üretiminde atık gaz olarak saf Oksijen salınan tek yapı malzemesidir.


Ahşap estetik bir malzeme olarak ele alındığında dekoratif bir malzemedir. Her ağacın kendine has doğal olarak oluşmuş rengi, dokusu, hare yapısı hatta kokusu vardır. Dizayn ve renk tercihine göre farklı ahşap malzemelerini bulmak mümkündür. Kullanım süresince daha koyu renklere boyanabilir ya da verniklenebilir ve açık ya da koyu tonlar verilebilir. Bu uygulamalar ahşabı kullanıcıya özgü, bireysel ve yegane hale getirir.


Ahşap uzun ömürlüdür. Paslanmaz, korozyona uğramaz, mor ötesi ışınların etkisiyle kırılganlaşmaz. En önemli konu ise bir pencerenin kullanım ömrü boyunca bu özellikleri muhafaza etmesidir. İşte ahşabın pencere malzemesi olarak en önemli üstünlüğü budur. En büyük hasara uğramış, çürümüş ahşap pencereyi bile bir marangozun tamir etmesi kolaydır. Çürük kısım kesilip atılır yerine sağlam malzeme eklenir. Ahşabın vida tutama kabiliyetinin yüksek olması da çok büyük bir avantaj, kolayca bozulan menteşeleri değiştirebilir, pencere kolunu yenileyebilirsiniz.